شماره تماس

34704

نماینده رسمی شرکت صنعتی الکتریک خراسان (افشارنژاد)

نماینده رسمی فروش محصولات فاراتل

ساعت کاری

8 صبح الی 17 بعد ظهر

مقالات

سیم و کابل های شیلد دار چه هستند و چه کاربردی دارند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

از جمله مهمترین تجهیزاتی که می توانیم در زمان استفاده از تجهیزات برقی به ان اشاره نماییم، سیم و کابل می باشند. این دو وسیله در کنار یکدیگر به راحتی قادر هستند انرژی را به سیستم های گوناگونی منتقل نمایند. سیم ها و کابل ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند. که از این میان سیم ها و کابل های شیلد دار بهترین هستند. 

سیم و کابل های شیلد دار چه هستند و چه کاربردی دارند؟

تنوع در تولید سیم ها و کابل های برق بسیار زیاد است. یکی از نمونه های سیم و کابل پر کاربرد برای انتقال انرژی، سیم ها و کابل های شیلد دار هستند. تمامی نمونه های این سیم که در بازار موجود هستند، دارای کاربردهای متنوع و مختلفی می باشند. 

پیشرفت تکنولوژی حتی موفق شده است در عرصه تولیدی کابل و سیم نیز تحولی عظیم ایجاد کند. یکی از تحول های مناسب سیم و کابل، تولید کابل های شیلد دار می باشد. این سیم ها و کابل ها به گونه ای ساخته شده اند، که برای محافظت از کابل در برابر هرگونه اختلالات مکانیکی و الکتریکی، یک شیلد بر روی سیم های کابل قرار گرفته است.  

معمولا برای تولید سیم و کابل شیلد دار از فلزاتی همچون مس و آلومینیوم استفاده می شود. که همین مسئله منجر می شود تا قیمت این سری از سیم ها و کابل ها نسبت به سیم ها و کابل های بدون شیلد بالاتر باشد. اگر از کابل های بدون شیلد برای کابل کشی استفاده نماییم، ممکن است قادر به انتقال اطلاعات دقیق نباشد. 

زیرا زمانی که سیم ها و کابل های شیلد دار در کنار کابل های برق قرار می گیرند، درگیر نویز های الکتریکی می شوند که باعث می شود قادر نباشند به درستی اطلاعات را منتقل نمایند. در برخی موارد نیز ممکن است اطلاعات به صورت نیمه کاره و منقطع ارسال شود. 

با این تفاسیر باید بگوییم از جمله مهمترین وظیفه سیم و کابل شیلددار، جلوگیری از ولتاژ بیش از حد میان هادی ها است. که این مسئله باعث می شود در هر شرایطی هادی ها پایداری خود را حفظ کنند. از سوی دیگر شدت شوک های الکتریکی و اختلالات رادیویی نیز کاهش می یابد. 

سیم ها و کابل های شیلد دار

انواع کابل ها و سیم های شیلد دار کدامند؟ 

به طور کلی باید بگوییم کابل ها و سیم های شیلد دار برای اتصال اجزای دستگاهی استفاده می شوند که در ماشین افزارها و تجهیزات حمل و نقل مکانیکی استفاده می شود. نمونه های مختلفی از سیم و کابل شیلد دار در بازار وجود دارد. اما از مهمترین این تجهیزات برقی باید به موراد زیر اشاره نماییم.

  • سیم ها و کابل های شیلد دار فرمان و کنترل
  • سیم ها و کابل های شیلد دار قدرت 
  • سیم ها و کابل های شیلد دار مفتولی و افشان 

هر یک از این نمونه سیم و کابل شیلد دار دارای ویژگی خاصی می باشد و برای محیط خاصی استفاده می شود. شناخت این نمونه از سیم ها و کابل ها بدون شک می تواند بسیار مناسب و لازم به شمار رود. این نکته که از چه نوع سیم یا کابلی برای چه محیطی استفاده کنیم، مسئله است که نیاز به بررسی دقیق و شناخت انواع سیم ها و کابل ها دارد. 

سیم و کابل شیلد دار قدرت خود به دو دسته کابل فرمان و کابل کنترل تقسیم می شوند. در حالی که مجددا کابل ها و سیم های کنترل نیز خود به افشان و مفتولی دسته بندی می شوند. پس اگر بخواهیم انواع کابل ها و سیم های شیلد دار را مشاهده نماییم، کافیست به سراغ مرکز فروش سیم و کابل افشارنژاد خراسان رویم.

سیم و کابل شیلد دار

مهمترین کاربرد سیم و کابل شیلد دار چیست؟

همانطور که پیش از این بیان نمودیم مهمترین هدف سیم ها و کابل های شیلد دار، حفظ اطلاعات کابل ها می باشد. اما اگر بخواهیم به صورت دقیق تر بررسی نماییم، این کابل ها و سیم ها دارای وظیفه دیگری هستند. زیرا از آنها در مواقعی استفاده می شود، که قصد جلوگیری از میدان مغناطیسی را داشته باشیم. 

شیلد ها با قرار گرفتن بر روی سیم و کابل همچون سپر دفاعی عمل می کنند و نویز ایجاد شده را به طور کامل از بین می برند. زمانی که از این نمونه سیم ها و کابل ها استفاده می کنید، لازم است توجه داشته باشید که هیچ گونه خطا و اروری نباید بر روی اتصال ایجاد شود. 

بیشترین تجهیزاتی که نیاز به این نوع از سیم ها و کابل ها دارند، تجهیزات آزمایشگاهی و ماشین آلات هستند. این سیم ها و کابل ها را در لوله های غیر فلزی  فلزی نصب می کنند. علاوه بر آن برخی از افراد با استفاده از سیم و کابل شیلددار، سیستم های میکروفن امنیتی و سیستم های اعلام حریق را نیز نصب می نمایند. 

از میان تمامی سیم ها و کابل هایی که در بازار وجود دارد، کابل ها و سیم های قدرت، فرمان و کنترل، مفتولی و افشان اصولا به صورت شیلددار تولید می شوند. 

در کنار دستگاه های خاص گیرنده نویز همچون ترانس/ استابلایزر و ....، استفاده از سیم و کابل شیلد دار نیز می تواند تاثیر عمیقی در از بین بردن نویز در خطوط انتقال برق داشته باشد. معمولا در اطراف دکل های مخابراتی و ارتباطی امواج مغناطیسی بالایی تولید می شود. 

از این رو لازم است در این مناطق از سیم و کابل شیلد دار استفاده شود. اما معمولا در ساختمان های مسکونی نیازی به استفاده از این نمونه تجهیزات برقی نیست. پس به طور کلی از این سیم ها و کابل ها تنها برای محیط هایی که نویز وجود دارد، استفاده می شود. 

کابل های شیلد دار

fd

هدف استفاده از کابل ها و سیم های شیلد دار چیست؟

از این نمونه سیم ها و کابل ها بیشتر برای سیستم های کامپیوتری استفاده می کنند. اما در محیط هایی که سیستم های امنیتی، برق رسانی و انتقال تصویر وجود دارد نیز از سیم و کابل شیلد دار استفاده می شود. به طور کلی این سیم ها و کابل ها با دو هدف مورد استفاده قرار می گیرند. 

اولین هدف قطع کامل میدان های الکترواستاتیک هستند که منجر به قطعی سیگنال و بروز نویز در مسیر انتقال اطلاعات می شوند. لازم است این نکته را بدانید که استفاده از سیم ها و کابل های شیلددار تنها تاثیر کمی بر روی بهبود نویز القا شده به صورت مغناطیسی دارد. 

اما زمانی که از این سیم و کابل برای انتقال تصویر استفاده می شود، قادر است به طور کامل نویز مسیر انتقال را از بین برده و تصویر را بدون هیچ نویزی به نمایش درآورد. حتما دقت نموده اید که استفاده از سیم های عادی در مسیر اتصالات دیتای شبکه های مخابراتی، هیچ نویزی را برطرف نمی نماید. 

که همین مسئله منجر می شود تا در زمان دریافت و انتقال اطلاعات با مشکل مواجه شوید. از این رو لازم است در چنین تجهیزاتی حتما از سیم و کابل شیلد دار مناسب استفاده شود. حتی دوربین های مدار بسته نیز به دلیل این که نسبت به نویز حساس هستند، لازم است با استفاده از این سیم ها و کابل ها نصب شده و مورد استفاده قرار گیرند. تنها در این حالت است که می توان تصاویر ضبط شده ای بدون نویز داشت و به خوبی آن را مشاهده نمود. 

خواندن 2403 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 30 دی 1399 ساعت 12:05

نظر دادن

شرکت جهان کابل آرکا

خیابان سعدی جنوبی، نبش کوچه شهید محمد سادات خوانساری پــلاک 323، مجتمــع تجاری ســعدی ، طبقــه اول واحد 112

شماره تماس
34704
09911205768

Image
Image
Image
Image

نماد ها

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت جهان کابل آرکا می باشد

طراحی سایت توسط مجموعه نقش هنر

لیبل