شماره تماس

34704

نماینده رسمی شرکت صنعتی الکتریک خراسان (افشارنژاد)

نماینده رسمی فروش محصولات فاراتل

ساعت کاری

8 صبح الی 17 بعد ظهر

مقالات

نحوه تولید سیم و کابل به چه صورت است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سیم و کابل از جمله مهمترین تجهیزاتی هستند که در صنایع مختلف استفاده می شوند. مهمترین قسمتی که از این سیم ها و کابل های روکش دار استفاده می شود، ساختمان های مسکونی و صنعتی هستند. از این رو لازم است برای تولید این تجهیزات حساسیت و دقت بالایی خرج نمود. با این که تولید سیم و کابل از مراحل طولانی و پیچیده ای نیز برخوردار است.

سیم و کابل هایی که در هر قسمت ساختمان و تاسیسات مختلف استفاده میشوند، دارای تنوع زیادی هستند. هر کدام از آنها طی مراحل خاصی تولید می شوند و به مشتری عرضه می گردند. ایا شما می دانید نحوه تولید سیم ها و کابل ها به چه صورت است؟ یا این که برای تولید آنها از چه مواد اولیه ای استفاده شده است؟

بدون شک برای شما هم این مسئله سوال است که چگونه رشته های ریز سیم را در کنار هم قرار می دهند. یا این که کابل های کوچک و بزرگ را چگونه تولید می کنند. پیش از این که به نحوه تولید سیم و کابل بپردازیم، اجازه دهید ابتدا در مورد جنس آنها اطلاعاتی به دست آوریم.

برخی از مواد همچون طلا، نقره، مس و ... دارای رسانای بالایی می باشند. این مواد می توانند به خوبی برق را با کمترین خطری از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل کنند. که به آنها هادی گفته می شود. هادی هایی همچون طلا، نقره و مس همان موادی هستند که در درون سیم ها قرار می گیرند.

از سوی دیگر برخی مواد هستند که قدرت رسانایی ندارند. این مواد که بیشتر از جنس پلاستیک، چوب، شیشه و ... هستند، بهترین عایق ها برای ساخت روکش های سیم و کابل به شمار می روند. حتما دقت کرده اید که بیشتر کابل ها و سیم ها از جنس پلاستیک هستند. استفاده از این مواد تنها به دلیل نارسانا بودن آنها می باشد.

تولید سیم و کابل به چه صورت انجام می شود؟

شاید تصور کنید تولید این سری از تجهیزات بسیار ساده و تنها با استفاده از یک دستگاه صورت می گیرد. اما باید بگوییم نه تنها تولید این تجهیزات ساده نیست، بلکه از یک چرخه طولانی و پیچیده برخوردار است. ما قصد داریم در این مطلب مهمترین مراحل تولید سیم و کابل را به صورت خلاصه برای شما بیان نماییم. تا با نحوه تولید این تجهیزات بیشتر آشنا شوید.

اولین مرحله: نازک کاری

اولین مرحله تولید سیم ها و کابل ها، که شاید به علت سادگی بیش از اندازه، نیاز به دقت بیشتری نیز داشته باشد، مرحله نازک کاری است. این مرحله توسط دستگاه نازک کن انجام می شود. البته نازک کاری در دو مرحله و با دو دستگاه مختلف صورت می پذیرد.

در اولین مرحله مفتول مس 8 میلیمتری را باید با استفاده از دستگاه راد به کمترین میزان که برابر با 1.38 میلی متر است تبدیل نمود. حتما به خاطر داشته باشید که برای تولید سیم و کابل باید نیاز مشتری را مد نظر داشته باشید. زیرا در مرحله دوم نازک کاری، که توسط دستگاه فاین انجام می شود، مفتول های 1.38 میلی متری را باید متناسب با نیاز مشتری نازک کنید.

دومین مرحله: آنیل کاری

مفتول ها را در مرحله اول با دستگاه دوم به اندازه مناسب نازک کاری نمودید. حال باید برای ساخت سیم و کابل این مفتول های نازک شده را در محلی مشخص، مثلا در کنار کوره، آنیل کاری نمایید. باز هم در این مرحله باید به تعداد مورد نیاز مفتول ها را جمع آوری نمایید و پس از این که به تعداد مناسب( حداقل 54 قرقره) رسید، آنها را برای آنیل شدن در کوره قرار دهید.

این که چه تعداد قرقره لازم است آنیل کاری شود، بسته به حجم کوره می تواند متغیر باشد. اما حداقل تعداد مناسب برای ان 54 قرقره است.

سومین مرحله: تاباندن رشته های مس یا پانچ

این مرحله تولید سیم و کابل نیز همچون مرحله اول با استفاده از دستگاه انجام می شود. از این رو نیازی به حساسیت داشتن در بانج مفتول ها نخواهد بود. زیرا دستگاه ها با دقت تاباندن رشته های مس را انجام می دهند. در این مرحله مواد اولیه، مفتول هایی هستند که بر روی قرقره قرار دارند و آنیل شده اند.

قطر مفتول ها و تعداد قرقره ها در این مرحله باید مطابق با استاندارد بوده و متناسب با سفارش مشتری باشد. پس در این مرحله باید بررسی های لازم بر روی سیم ها و کابل های تولیدی انجام شود.

سیم و کابل

چهارمین مرحله: عایق کاری

این مرحله از تولید سیم و کابل که با عنوان مرحله تولید زیره کابلی- سیم یا عایق کاری شناخته می شود، یکی از مراحل پیچیده به شمار می رود. در این مرحله باید با استفاده از رشته های پانچ شده و گرانول های عایق، اقدام به تولید سیم یا زیره کابلی نمود.

رشته های پانچ شده در اصل به عنوان مواد اولیه در این مرحله به شمار می روند، و گرانول عایق ماده اصلی برای تولید زیره کابلی. در نهایت باید این مواد را به دستگاه اکسترودر بسپارید تا محصول نهایی تولید شود. در صورتی که محصول تولیدی سیم باشد، برای بسته بندی به واحد دیگری ارسال می شود.

اما در صورتی که محصول تولیدی زیره کابلی باشد، باید آن را بر روی قرقره های مخصوص جمع آوری نمود، تا در مرحله بعدی از آن استفاده کرد. این مرحله با نام استرندر یا تاب زیره در تولید سیم و کابل شناخته می شود.

پنجمین مرحله: اکسترودر کابل یا روکش زنی

روکش زنی برای سیم ها و کابل های مختلف در این مرحله توسط دستگاه های مخصوصی به نام دستگاه های اکسترودر خط، انجام می شود. در این مرحله از تولید سیم و کابل نیاز به تاب ریزه ها یا استرندر خواهیم داشت. تا با ترکیب روکش های گرانول و پودر تالک، مرحله روکش زنی بر روی سیم ها و کابل ها انجام شود.

با این که بیشتر مراحل تولید سیم و کابل با استفاده از دستگاه های مختلف صورت می گیرد، اما باز هم برای تولید تجهیزات با کیفیت نیاز به حساسیت و دقت بالایی خواهد بود.

کابل ها و سیم های روکش دار

آخرین مرحله: بسته بندی

در این مرحله تولید سیم و کابل به اتمام رسیده است. حال برای این که بتوانیم محصول نهایی را به دست مشتری برسانیم، باید آنها را بر حسب متراژ، شکل، و نوعی که تولید شده اند بسته بندی نماییم. مسلما تمام سیم ها و کابلهای تولید شده دارای یک اندازه، یا یک کاربرد نیستند

پس باید آنها را بر حسب اندازه و کاربردی که دارند، در بسته های مختلف قرار دهیم. سیم و کابل افشار نژاد خراسان که سالهای بسیاری است در زمینه تولید سیم ها و کابل های مختلف فعالیت می کند، به دو صورت قرقره ای و کلافی وارد بازار شده و به دست مشتری می رسد.

البته تنوع تولیدات سیم و کابل افشار نژاد خراسان بسیار زیاد است.

بسته بندی سیم و کابل تولید شده ممکن است به خواست مشتری درون نایلکس صورت پذیرد، یا با استفاده از دستگاه وکیوم، به صورت اتوماتیک بسته بندی شوند. نوع بسته بندی ها به نظر مشتری وابسته است.

خواندن 1430 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 شهریور 1399 ساعت 13:45

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

شرکت جهان کابل آرکا

خیابان سعدی جنوبی، نبش کوچه شهید محمد سادات خوانساری پــلاک 323، مجتمــع تجاری ســعدی ، طبقــه اول واحد 112

شماره تماس
34704
09911205768

Image
Image
Image
Image

نماد ها

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت جهان کابل آرکا می باشد

طراحی سایت توسط مجموعه نقش هنر

لیبل