شماره تماس

34704

نماینده رسمی شرکت صنعتی الکتریک خراسان (افشارنژاد)

نماینده رسمی فروش محصولات فاراتل

ساعت کاری

8 صبح الی 17 بعد ظهر

مقالات

انواع سیم و کابل مورد استفاده جهت انتقال انرژی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سیم و کابل از جمله مهمترین تجهیزاتی هستند که برای انتقال برق مورد استفاده قرار می گیرند. سیم ها و کابل ها خود به دسته های مختلفی تقسیم می شوند، که هر کدام از آنها دارای ویژگی های مجزایی هستند. سیم ها در اصل هادی انتقال برق هستند و کابل ها عایق هایی که به دور این سیم ها کشیده می شوند. 

 

در تمام ساختمان ها و محیط های مختلف، از سیم ها و کابل های گوناگونی استفاده می شود. سیم و کابل در اصل وسیله ای برای انتقال برق به شمار می روند، که لازم و ضروری هستند. سیم ها و کابل ها برای انتقال برق به تلویزیون ها، نیروگاه ها، تلفن ها، شبکه های کامپیوتری و ... کاربرد دارند.  

به دلیل کاربردهای مختلفی که در محیط های مختلف دارند، در انواع متعددی نیز طراحی و تولید می شوند. حتی می توانیم گوناگونی سیم و کابل را به چندین هزار دسته تقسیم بندی نماییم. برای این که این تجهیزات را بهتر بشناسید، بهتر است با ما همراه شوید. 

مهمترین طبقه بندی که برای دسته بندی سیم ها و کابل ها در نظر گرفته می شود، بسته به پارامترهای مختلف است. این پارامترها به 8 دسته مختلف تقسیم می شوند. که عبارتند از:

  • نوع کاربرد سیم و کابل
  • تعداد رشته ها
  • سطح ولتاژ
  • نوع حفاظت الکتریکی
  • نوع ساختار و هادی استفاده شده در آنها
  • میزان استاندارد سیم ها وکابل ها
  • نوع حفاظت مکانیکی
  • نوع عایق و روکش

این دسته بندی ساختاری سیم و کابل می تواند در شناخت انواع مختلف این تجهیزات کمک بسیاری به ما نماید. اجازه دهید پیش از پرداختن به این پارامتر ها، ابتدا سیم و کابل افشار نژاد خراسان را بشناسیم. 

سیم ها و کابل های متنوع

کابل ها چه تجهیزاتی هستند و چه کاربردی دارند؟

هر هادی که قادر به انتقال برق باشد، نیاز به یک عایق دارد. این عایق هایی که در اطراف هادی قرار می گیرند، تا ولتاژ برق را از هادی و سطح محیط دور نمایند، کابل نامیده می شوند. 

سیم و کابل از جمله تجهیزات لازم و ضروری برای تاسیسات برقی به شمار می روند. اما انتخاب کابل مناسب، می توان خطر سیم کشی برق را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. پس شناخت کابل مناسب برای استفاده بر روی هادی، امری مهم است. 

معمولا اجزا و ساختمان کابل هایی که برای تاسیسات مخابراتی استفاده می شوند، با کابل هایی که برای صنعت برق فشار قوی و فشار ضعیف استفاده می شود، متفاوت هستند. این مسئله که کابل دارای چه کاربردی باشد، و سیم و کابل برای چه محیطی باید استفاده شود، تعیین کننده ویژگی های کابل است. 

این که کابل از چه جنسی، شکلی، تعداد هادی، سطح مقطع و .. برخوردار باشد، وابسته به محیط استفاده آن است. این تفاوت ها هستند که کابل ها را تقسیم بندی می نمایند. 

سیم ها چه تجهیزاتی هستند و کاربرد آنها چیست؟

سیم به تنهایی یک هادی الکتریسیته می باشد، که جریان الکتریکی را از محلی به محل دیگر منتقل می کند. به طور کلی می توانیم بگوییم ارتباط بین دستگاه های مختلف از طریق سیم هایی صورت میگیرد که برای ارتباط میان آنها استفاده می شود. 

سیم ها را با واحد اندازه گیری میلی متر مربع می سنجند و به سه دسته کلی سیم های افشان، سیم های مفتولی یا تک لا، و سیم های نیمه افشان تقسیم می شوند. سیم و کابل در کنار هم ساختمان سیم را تشکیل می دهند. زیرا هر هادی نیاز به عایق دارد. 

هادی سیم ها که معمولا از جنس مس یا آلومینیوم هستند، توسط مواد پلاستیکی که هیچ نوع الکتریسیته ای را در خود نداشته و جذب نمی کنند، عایق کاری می شوند. این روکش ها، کابل سیم محسوب شده و منجر به ایمن نمودن سیم ها می شوند. 

سیم و کابل

df

تفاوت سیم و کابل در چیست؟

هم سیم ها و هم کابل ها دارای دو قسمت اصلی هستند. هادی و عایق از جمله اصلی ترین تجهیزات به کار رفته در سیم ها و کابل ها به شمار می رود. می توانیم بگوییم سیم در اصل بخشی از کابل است. یا این که چند سیم در کنار هم یک کابل را تشکیل می دهند. 

دامنه استفاده از سیم و کابل بسیار وسیع می باشد. زیرا ممکن است یک کابل دارای یک سیم، یا رشته ای از سیم ها باشد که برای هدایت ماده الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا جنسی این رشته سیم های به کار رفته در کابل ها از مس یا آلومینیوم است. 

از سوی دیگر کابل هایی که از دو یا چند عایق تشکیل شده اند، قابل پوشش دهی یا لخت شدن هستند. اگر بخواهیم سیم و کابل را از یکدیگر تشخیص دهیم، باید بگوییم سیم ها به راحتی قابل مشاهده بوده و از درون کابل ها بیرون آمده اند، در حالی که کابل ها اطراف سیم را به صورت عایق در بر گرفته اند. 

دو اصطلاح کلی سیم و کابل از پرکاربردترین اصطلاحات در رشته برق به شمار می روند. بسیاری از مردم عادی که در مورد سیم ها و کابل ها اطلاعاتی ندارند، همیشه این دو ابزار را با هم اشتباه می گیرند. اما زمانی که اقدام به خرید کابل و سیم های مختلف نمودید، متوجه تفاوت آنها می شوند. 

انواع سیم ها و کابل ها کدامند؟

علاوه بر تجهیزاتی همچون فاراتل/ ترانس/ استابلایزر، سیم ها و کابل ها نیز به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. از جمله موارد زیر:

سیم های تک رشته ای یا مفتولی

این دسته از سیم ها به سیم خشک نیز شهرت دارند. زیرا تنها یک سیم مسی در کابل استفاده شده است. هادی این نوع سیم ها از مس بوده و دارای پوششی از نوع پی وی سی می باشند. معمولا از این نوع سیم و کابل برای جریان های مختلفی استفاده می شود. جریان هایی با سطح مقطع بین 1.5 تا 240 میلی متر مربع.

انواع سیم ها و کابل ها

سیم های افشان یا چند رشته ای

این سیم ها همانطور که از نامشان مشخص است، دارای رشته های نازک مسی زیادی هستند. معمولا از این سیم ها با نام سیم نرم نیز یاد می شود. که در ساختمان به وفور استفاده می شود. ولتاژ به کار رفته در این سیم ها بین 300 تا 500 ولت بوده و نسبت به سیم های نیمه افشان از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار می باشند. 

سیم و کابل های افشان، نسبت به سیم های مفتولی با هزینه بیشتری تولید می شوند. همین مسئله باعث گران قیمت تر شدن این دسته از سیم ها شده است. 

سیم های نیمه افشان

این نمونه از سیم ها تقریبا ساختمانی مشابه سیم های مفتولی دارند. ولتاژ آنها بین 450 تا 750 بوده، و حتی کاربرد آنها نیز دقیقا مشابه کاربرد سیم های مفتولی است. تنها تفاوت این نوع سیم و کابل با سیم های مفتولی، در محل استفاده آنها است. 

بهتر است در محیط هایی که نیاز به سیم انعطاف پذیر است، به جای سیم های مفتولی از سیم های نیمه افشان استفاده شود. زیرا این دسته از سیم ها قابلیت انعطاف بیشتری دارند. 

از میان مدل های مختلف کابل نیز باید به بهترین آنها اشاره نماییم، که کابل های شبکه، کابل های کواکسیال، کابل های برق، کابل های مخابراتی، کایل های خاص، کابل های فیبر نوری، سیم و کابل فشار قوی و صنعتی، کابل های فشار ضعیف، کابل های ابزار دقیق، کابل های ضد آتش و .... از آن جمله هستند. 

خواندن 1690 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 خرداد 1399 ساعت 11:12

نظر دادن

شرکت جهان کابل آرکا

خیابان سعدی جنوبی، نبش کوچه شهید محمد سادات خوانساری پــلاک 323، مجتمــع تجاری ســعدی ، طبقــه اول واحد 112

شماره تماس
34704
09911205768

Image
Image
Image
Image

نماد ها

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت جهان کابل آرکا می باشد

طراحی سایت توسط مجموعه نقش هنر

لیبل